Epizod udziału Aleksandra Głowackiego w powstaniu styczniowym

• Pocz─ůtek powstania

Kolega szkolny Aleksandra G┼éowackiego-Stanis┼éaw Czarnowski tak wspomina┼é: ÔÇŁna drugi dzie┼ä zeszli┼Ťmy si─Ö wcze┼Ťniej do klasy naszej. Szeptano po cichu. Zacz─Ö┼éy ju┼╝ kr─ů┼╝y─ç ponure wie┼Ťci o pierwszych starciach krwawych.Do miasta przywieziono rannych ┼╝o┼énierzy do szpitala wojskowego.

• Wspomnienia Kolegi szkolnego

Pierwsza lekcja z rana mia┼éa by─ç u nas ┼éaciny. Wszyscy mieli┼Ťmy ze sob─ů Aeneis Wergilego. Wtedy kolega Aleksander G┼éowacki zawo┼éa┼é: ÔÇŁMoi kochani, teraz nie czas na Eneid─ÖÔÇŁ obszed┼é kolejno ┼éawki, zebra┼é wszystkie egzemplarze do zimnego pieca nieopalonego, wpakowa┼é we┼ä wszystkie Eneidy, zamkn─ů┼é z wielk─ů powag─ů. Wkr├│tce wszed┼é m┼éody profesor ┼éaciny, Pi├│rek, w okularach, zapisa┼é si─Ö dzienniku klasowym kaza┼é pierwszemu z brzegu koledze czyta─ç i t┼éumaczy─ç  ust─Öp Eneidy. Z ko┼äcowych ┼éawek odezwa┼éy si─Ö g┼éosy: ÔÇŁPanie profesorze, teraz nie czas na epopej─ÖÔÇŁ.

• Udzia┼é w walkach

Kiedy i w jakich okoliczno┼Ťciach Aleksander wst─ůpi┼é do oddzia┼éu  Bo┼äczy, a potem Czachowskiego  i Krysi┼äskiego i Dzieci Warszawskich nie wiadomo.
Ranny 1.09 w bitwie pod Bia┼ék─ů, aresztowany przez Rosjan zosta┼é zwolniony z wi─Özienia dzi─Öki staraniom s─Ödziego Gaspara Drylla.

• Konsekwencje udzia┼éu w powstaniu

Wiek powsta┼äca, jego rany i o┼Ťwiadczenie o ÔÇ×przymusieÔÇŁ z┼éagodzi┼éy wymiar kary. Rannego odnalaz┼éa ciotka Domicela Olszewska. Aleksander pozosta┼é jednak pod nadzorem policji. Powt├│rnie zosta┼é aresztowany w lutym 1864 roku i osadzony w Zamku lubelskim. Wyrokiem S─ůdu Wojennego zosta┼é skazany  na pozbawienie szlachectwa i zes┼éanie. Dzi─Öki por─Öczeniu Klemensa Olszewskiego na poczet kary zaliczono r├│wnie┼╝ pobyt w wi─Özieniu.

• Prus o powstaniu

W listach do M┼Ťcis┼éawa Godlewskiego  Aleksander G┼éowacki pisa┼é: ÔÇŁja, dawny ja, pochowany jestem razem z nadziejami moimi pod Bia┼ék─ů, sk─ůd drugi ja wyni├│s┼é dwumiesi─Öczne szale┼ästwo, zw─ůtpienie w tego rodzaju zabawy i kalectwo(ÔÇŽ) Kr├│tko zako┼äcz─Ö: mam rozklekotan─ů g┼éow─Ö, cz─Öste md┼éo┼Ťci, ataki krwi do m├│zgu itp. ÔÇô to da┼éa mi przesz┼éo┼Ť─ç.ÔÇŁ
Do oceny powstania powrócił w Omyłce i epizodzie życia bohatera Lalki.