Jubileusz pracy pisarskiej Bolesława Prusa

• Debiut - Narodziny Boles┼éawa Prusa

Za debiut literacki Boles┼éawa Prusa uwa┼╝a si─Ö rok 1872. Wtedy ukaza┼éy si─Ö w ÔÇ×NiwieÔÇŁ artyku┼é o elektryczno┼Ťci a w ÔÇ×Opiekunie DomowymÔÇŁ Sprawy dziecinne. W 42 i 43 numerze ukaza┼éy si─Ö Listy ze starego obozu podpisane pseudonimem Boles┼éaw Prus. Pisarz tak t─Ö kwesti─Ö komentowa┼é :ÔÇŁ od chwili wej┼Ťcia  do literatury nie ukrywa┼éem antypatii do bezcelowych koncept├│w. Podpisywa┼éem si─Ö pseudonimem wprost ze wstydu, ┼╝e takie g┼éupstwa pisz─ÖÔÇŽÔÇŁ

• ┼╗yczenia, wspomnienia

24.12.1896 roku dziennikarze warszawscy wystosowali do Pisarza ┼╝artobliwe ┼╝yczenia ┼Ťwi─ůteczne. Jest to zapowied┼║ uroczysto┼Ťci jubileuszowych.
1.01.1897 ukazuje si─Ö specjalny numer ÔÇ×Kuriera CodziennegoÔÇŁa nim zapowied┼║ utworzenia funduszu im. Prusa, przeznaczonego na najbli┼╝sze mu cele spo┼éeczne. Drukowane s─ů wspomnienia koleg├│w  Ochorowicza, Doli┼äskiego oraz artyku┼éy na temat tw├│rczo┼Ťci Jubilata ( Piotra Chmielowskiego Prus jako nowelista, Mariana Gawlewicza Prus jako felietonista, Adolfa Dygasi┼äskiego Prus-humorysta, J├│zefa Kotarbi┼äskiego Boles┼éaw Prus jako powie┼Ťciopisarz, Juliana ┼Üwi─Öcickiego Kroniki Prusa pod wzgl─Ödem spo┼éecznym, Ignacego Matuszewskiego Prus  i Sienkiewicz-paralela).W wydaniu Kuriera ukaza┼éy si─Ö wiersze Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Adama P┼éuga i Ignacego Bali┼äskiego. Sw├│j obrazek dedykuje Prusowi Henryk Sienkiewicz.

• Depesze, listy

W kolejnych numerach Kurier Codzienny zamieszcza┼é nap┼éywaj─ůce do redakcji depesze i listy okoliczno┼Ťciowe  z Kr├│lestwa, od redakcji  czasopism, instytucji, licznych przedstawicieli organizacji, grup zawodowych i os├│b prywatnych. Nap┼éywa┼éy te┼╝ upominki  ( w┼Ťr├│d nich liczne teki okoliczno┼Ťciowe i listy otwarte) 5 maja na wyra┼║n─ů pro┼Ťb─Ö Prusa redakcja przerwa┼éa drukowanie kolejnych depesz.
Jubileuszowe artyku┼éy ukazuj─ů si─Ö r├│wnie┼╝ w innych czasopismach, nawet tych, z kt├│rymi jubilat toczy┼é ostre polemiki

• Podzi─Ökowania Prusa

10.01.1897 roku w Kurierze Codziennym ukazały się podziękowania Pisarza :
ÔÇŁ szczerze m├│wi─Ö, ┼╝e jestem bardzo zak┼éopotany. Raz dlatego- ┼╝e znam wielu ludzi, kt├│rzy r├│wnie d┼éugo i dobrze pracuj─ůc, nie doczekali si─Ö ┼╝adnych owacy, a po wt├│re- ┼╝e jedn─ů z pierwszych bajek, jakiej uczy┼éem si─Ö w dzieci┼ästwie, by┼éa bajka- o szczurze, kt├│rego- odurzy┼éy kadzid┼éaÔÇŽ

• Okoliczno┼Ťciowe wydanie dzie┼é

W tygodniku Zorza 11.02 ukaza┼é si─Ö artyku┼é Mieczys┼éawa Brzezi┼äskiego, zako┼äczony apelem o zebranie funduszy  na wydawnictwo tanich ksi─ů┼╝ek dla biednych dzieci. Redakcja wyst─ůpi┼éa o zgod─Ö na zbi├│rk─Ö pieni─Ödzy i organizacj─ů wydawnictwa. Jubileusz Prusa obchodzili warszawscy rzemie┼Ťlnicy, dzi─Ökuj─ůc za inicjatyw─Ö utworzenia kas zapomogowych

• "Z┼éote my┼Ťli" medalion

Rze┼║biarz Czes┼éaw Makowski w kwietniu w Towarzystwie Zach─Öty Sztuk Pi─Öknych wystawi┼é medalion z wizerunkiem Boles┼éawa Prusa. W maju nak┼éadem ksi─Ögarni  M.A. Wizbeka ukazuje si─Ö zbiorek ÔÇ×z┼éotych my┼ŤliÔÇŁ Pisarza

• Fundusz stypendialny Pisarza

Sfinalizowanie stara┼ä o utworzenie funduszu nast─Öpuje dopiero w 1903 roku. 31 maja redakcja ÔÇ×Kuriera CodziennegoÔÇŁ informuje o tym czytelnik├│w. Procenty od zebranego ze sk┼éadek kapita┼éu maj─ů zosta─ç przeznaczone na stypendia dla ÔÇ×Antk├│wÔÇŁ- zdolnych dzieci z biednych rodzin, niezdolnych do pracy literat├│w i dziennikarzy oraz pozosta┼éych po nich sierot. Fundusz funkcjonowa┼é ( z okresami przerw) a┼╝ do roku 1957.

• Wyb├│r pism

W 1897 roku- Boles┼éaw Prus rozpoczyna drukowanie Najog├│lniejszych idea┼é├│w ┼╝yciowych. Zwie┼äczeniem roku jubileuszowego by┼éo ukazanie si─Ö w listopadzie  czterotomowego, taniego wydania Pism Prusa.
Pi─Ö─ç lat p├│┼║niej- w roku trzydziestolecia pracy pisarskiej w noworocznym numerze Kuriera Codziennego  ukaza┼é si─Ö artyku┼é, podsumowuj─ůcy mijaj─ůce pi─Öciolecie (od ÔÇ×srebrnegoÔÇŁ jubileuszu ), a maju zostaje og┼éoszony konkurs na felieton. We Francji, Niemczech i W┼éoszech ukazuj─ů si─Ö artyku┼éy na temat tw├│rczo┼Ťci Prusa, drukowane s─ů Jego utwory.