Spotkanie z Adamem Fidusiewiczem

Kończy się rok 2016 ustanowiony  przez Senat RP Rokiem Henryka Sienkiewicza.  
W naszej bibliotece temu wielkiemu Nobliście poświęciliśmy gazetkę, wystawę oraz przeprowadziliśmy test wiedzy o życiu i twórczości pisarza.

W cykl wydarzeń związanych z Rokiem Sienkiewicza wpisało się także spotkanie z Adamem Fidusiewiczem –
aktorem, który zagrał postać Stasia Tarkowskiego w ekranizacji (2001 r.) jednej z najsłynniejszych powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.  

W spotkaniu, które  odbyło się 30 listopada br. i  przebiegało pod hasłem „Moje czytelnicze pasje” nie zabrakło pytań właśnie o tę rolę, która była jedną z pierwszych, tego znanego dziś aktora.  
Obecnie w dorobku Adama Fidusiewicza  znajdują się m.in. role w serialach:
„Bodo”, „Crossing Lines 3”,  „Ojciec Mateusz”, „O mnie się nie martw”,  „Czas honoru”,  „Na Wspólnej”. 
Aktor współpracuje także ze studiem dubbingowym, występuje w popularnych programach rozrywkowych, np. „Taniec z gwiazdami” czy „Twoja twarz brzmi znajomo”
oraz prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w teatrze „Buffo”.

Spotkanie wśród książek przebiegało w miłej atmosferze.
Adam Fidusiewicz wspominał przygody na planie filmu „W pustyni i w puszczy”, np. ze słoniem, którego grały dwa słonie czy z lwem, który był półdziki.
Opowiadał, jak uczy się tekstów do nowej roli, że łatwiej jest opanować tekst wypowiadany w filmach niż w teatrze, i że stres towarzyszy mu zawsze, gdy występuje na żywo.
Na pytanie, jaką postać Sienkiewiczowską chciały zagrać, z uśmiechem zastanawiał się czy nadawałby się do roli Zagłoby i wyraźnie ucieszył się na propozycję roli Skrzetuskiego, jaka padła z sali.
Na pytanie o najważniejszą rolę w życiu, Adam Fidusiewicz  wymienił rolę „Wilka” z „Czasu honoru”, która była dla niego okazją do złożenia hołdu dziadkowi Stefanowi, który przed laty walczył i poświęcił życie w powstaniu warszawskim.
Uczniowie dowiedzieli się także, jakie były okoliczności powstania Bloga wyróżnionego I nagrodą za Blog Roku 2008 oraz, że popularność nie czyni z nas szczęśliwszego człowieka, a także nie chroni od wszechobecnego hejtu.   
Spotkanie z uczniami klasy 2d w bibliotece zostało wzbogacone ćwiczeniami dykcyjnymi prowadzonymi przez aktora. Drugie spotkanie z uczniami klasy 1b,d,e o profilu artystycznym miało formę warsztatu, podczas którego Adam Fidusiewicz wykonał z uczniami scenki aktorskie.

Dziękujemy Panu Adamowi Fidusiewiczowi za niezapomniane, wspólnie spędzone godziny.