START THE CHANGE W PRUSIE

W ramach wsp├│┼épracy z Amnesty International Mi─Ödzynarodowy projekt ÔÇ×Start the change w PrusieÔÇŁ.
Stop mowie nienawi┼Ťci - Reaguj! Has┼éem akcji jest: Jestem cz┼éowiekiem wi─Öc szanuj─Ö drugiego cz┼éowieka.
 ÔÇ×Mowa nienawi┼Ťci, wed┼éug definicji Komitetu Ministr├│w Rady Europy, obejmuje wszelkie formy wypowiedzi, kt├│re pod┼╝egaj─ů, szerz─ů, promuj─ů lub usprawiedliwiaj─ů nienawi┼Ť─ç rasow─ů, ksenofobi─Ö, antysemityzm oraz inne formy nienawi┼Ťci opartej na nietolerancji, w tym nietolerancj─Ö wyra┼╝on─ů przez agresywny nacjonalizm, etnocentryzm, dyskryminacj─Ö oraz wrogo┼Ť─ç wobec mniejszo┼Ťci, imigrant├│w i os├│b o pochodzeniu imigranckim. "Mowa nienawi┼Ťci jest obecna w ┼╝yciu codziennym. Prawie 2/3 polskiej m┼éodzie┼╝y zetkn─Ö┼éo si─Ö z ni─ů w Internecie. Mniej wi─Öcej tyle samo s┼éysza┼éo mow─Ö nienawi┼Ťci z ust swoich r├│wie┼Ťnik├│w w szkole, kawiarni, na ulicy (CBOS na zlecenie Fundacji Batorego). Cz─Östo nawet jej nie rozpoznajemy, bo s┼éowa nienawi┼Ťci wesz┼éy do codziennego u┼╝ycia, bo przecie┼╝ ÔÇ×wszyscy tak m├│wi─ůÔÇŁ. Im wi─Öcej s┼éyszymy mowy nienawi┼Ťci wok├│┼é siebie, tym mniej jeste┼Ťmy na ni─ů wra┼╝liwi, tym bardziej j─ů akceptujemy. Co wi─Öcej, gorszy jest te┼╝ nasz stosunek do samych ofiar, czyli mniejszo┼Ťci, wobec kt├│rych mowa nienawi┼Ťci jest stosowana. Powtarzamy bezrefleksyjnie zas┼éyszane s┼éowa i opinie, chc─ůc wyr├│┼╝ni─ç si─Ö w grupie, zdoby─ç poklask i akceptacj─Ö. Reaguj! Kluczowe w zwalczaniu mowy nienawi┼Ťci jest reagowanie na ka┼╝dy jej przejaw ÔÇô danie wyra┼║nego sygna┼éu, ┼╝e nie zgadzamy si─Ö na tego typu wypowiedzi. To sprawa podstawowa i niezwykle istotna ÔÇô o wiele wa┼╝niejsza jest sama reakcja, ni┼╝ to, co dok┼éadnie powiemy i w jakie s┼éowa ubierzemy nasz sprzeciw. Reaguj! W bezpo┼Ťredniej reakcji na mow─Ö nienawi┼Ťci dobrze jest zrobi─ç przynajmniej dwie rzeczy. Po pierwsze, jednoznacznie nazwa─ç to, co si─Ö wydarzy┼éo poprzez powiedzenie: ÔÇ×s┼éowo, kt├│rego u┼╝y┼ée┼Ť jest obra┼║liwieÔÇŁ, ÔÇ×to przejaw uprzedze┼ä wobec konkretnych os├│bÔÇŁ, ÔÇ×to nienawistne okre┼ŤlenieÔÇŁ. Po drugie, zaznaczy─ç sw├│j sprzeciw: ÔÇ×zdecydowanie mi to nie pasujeÔÇŁ, ÔÇ×nie zgadzam si─Ö na u┼╝ywanie tego typu s┼é├│wÔÇŁ. Reaguj! Zacznij od siebie. Zdob─ůd┼║ si─Ö na wi─Öcej wra┼╝liwo┼Ťci i czu┼éo┼Ťci w relacjach z najbli┼╝szymi i wszystkimi lud┼║mi, kt├│rych codziennie spotykasz. Miej szczery u┼Ťmiech i serdeczne s┼éowo ka┼╝dego dnia. Ma┼ée codzienne dobro. Reaguj! Zatrzymaj mow─Ö nienawi┼Ťci. We┼║ serduszko, wpisz swoje imi─Ö i przypnij do SERCA TOLERANACJI. Miejscem akcji  by┼éa tablica na pierwszym pi─Ötrze.
Termin  od 17 stycznia 2019 czwartek - 25 stycznia 2019