Dlaczego warto się szczepić

14 marca 2019 w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z dr hab. n. med. Anetą Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Młodzi ludzie mogli zapoznać się z przykładami chorób zakaźnych niebezpiecznych dla naszego zdrowia i życia oraz argumentami przemawiającymi za tym, żeby się szczepić. Pani doktor skutecznie rozwiała wątpliwości związane z niebezpieczeństwem szczepienia się, podkreślając jak istotny dla zdrowia społeczeństwa jest wysoki procent ludzi podających się szczepieniom ochronnym.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego
We współpracy z CEO w październiku listopadzie 2018 w Prusie był realizowany projekt ekologiczny: Podaruj drugie życie rzeczom ze swojego otoczenia - „pchli targ w Prusie” na  rzecz klimatycznie świadomego GOZpodarnego konsumenta.
W ramach działań odbyły się:
1. Prelekcje uczniowie uczniom na temat zanieczyszczeń powietrza i ich konsekwencji dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi jako wyniku rozwoju przemysłu napędzanego przez konsumentów XXI wieku. Wprowadzenie do tematu Gospodarki Obiegu Zamkniętego - zapoznanie z korzyściami wynikającymi z GOZ dla środowiska przyrodniczego oraz ludzi .
2. Cykliczne pomiary czujnikiem jakości powietrza w celu uświadomienia problemu w lokalnym środowisku (badania pokazują powagę sytuacji, nie jesteśmy gołosłowni w swoich działaniach).
3. Konsumenci nakręcają w zastraszającym tempie przemysł kupując coraz to nowe sprzęty. Rozwój przemysłu w reakcji łańcuszkowej generuje zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne. Konsumenci natomiast generują tony śmieci z niechcianych już rzeczy. Możemy temu zjawisku przeciwdziałać i zachęcać do GOZ w najbliższym otoczeniu. Stąd nasz pomysł na: ” Działaj lokalnie myśl globalnie czyli pchli targ klimatycznie świadomego konsumenta.” „ Na pewno każdy z nas ma w domu rzeczy, które mu się znudziły, poszły w zapomnienie. Może znajdą nowego właściciela, który się nimi zaopiekuje. Podaruj przedmiotom ze swojego otoczenia drugie życie. Przynieś je na nasz targ, dokonaj świadomej wymiany i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Bądź GOZpodarnym konsumentem”

Dzień Bez Papierosa

15.11.2018 obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - uczniowie klas 1a1 i 1a2 LO przygotowywali plakaty na temat konsekwencji palenia papierosów - wystawy prac odbyły się przy gabinetach wicedyrektorów.

Warszawskie Święto Drzewa

W listopadzie 2018 w Prusie obchodzone było Warszawskie Niekonwencjonalne Święto Drzewa
  czyli Las w słoiku -samowystarczalny ekosystem stworzony przez uczniów klas 3cich gimnazjum.
W dobie Smogu i zanieczyszczeń powietrza należy podkreślić jak bardzo zieleń i drzewa są potrzebne środowisku(naturalni czyściciele).
Tworząc FOREST in the JAR chcieliśmy pokazać jak natura jest pięknie skonstruowana i reprezentuje GOZ czyli Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

Poniżej linki do naszej strony oraz przepisu na las w słoiku, który każdy sam może zrobić