Szko┼éa Promuj─ůca Zdrowie

Maraton tańca

Zgodnie z inicjatyw─ů Komisji Europejskiej w dniach 23-27. 09. 2019 roku obchodzimy Europejski Tydzie┼ä Sportu. Jest to inicjatywa maj─ůca na celu promocj─Ö zdrowia i aktywno┼Ťci fizycznej. Tegoroczna edycja realizowana jest pod has┼éem  Be Active i ma zach─Öca─ç do aktywnego trybu ┼╝ycia.
W naszej szkole 24.09.2019 roku odby┼éa si─Ö IV edycja maratonu Zumby. Jest to impreza cykliczna kt├│ra cieszy si─Ö coraz wi─Öksz─ů popularno┼Ťci─ů w┼Ťr├│d naszych uczni├│w. Uczennice same prowadz─ů, ─çwicz─ů i ┼Ťwietnie si─Ö przy tym bawi─ů. Zapraszamy na kolejne spotkania z ta┼äcem.

Dlaczego warto si─Ö szczepi─ç

14 marca 2019 w naszej szkole odby┼éo si─Ö spotkanie uczni├│w z dr hab. n. med. Anet─ů Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. M┼éodzi ludzie mogli zapozna─ç si─Ö z przyk┼éadami chor├│b zaka┼║nych niebezpiecznych dla naszego zdrowia i ┼╝ycia oraz argumentami przemawiaj─ůcymi za tym, ┼╝eby si─Ö szczepi─ç. Pani doktor skutecznie rozwia┼éa w─ůtpliwo┼Ťci zwi─ůzane z niebezpiecze┼ästwem szczepienia si─Ö, podkre┼Ťlaj─ůc jak istotny dla zdrowia spo┼éecze┼ästwa jest wysoki procent ludzi podaj─ůcych si─Ö szczepieniom ochronnym.

 

 
Gospodarka Obiegu Zamkni─Ötego
We wsp├│┼épracy z CEO w pa┼║dzierniku listopadzie 2018 w Prusie by┼é realizowany projekt ekologiczny: Podaruj drugie ┼╝ycie rzeczom ze swojego otoczenia - ÔÇ×pchli targ w PrusieÔÇŁ na  rzecz klimatycznie ┼Ťwiadomego GOZpodarnego konsumenta.
W ramach działań odbyły się:
1. Prelekcje uczniowie uczniom na temat zanieczyszcze┼ä powietrza i ich konsekwencji dla ┼Ťrodowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi jako wyniku rozwoju przemys┼éu nap─Ödzanego przez konsument├│w XXI wieku. Wprowadzenie do tematu Gospodarki Obiegu Zamkni─Ötego - zapoznanie z korzy┼Ťciami wynikaj─ůcymi z GOZ dla ┼Ťrodowiska przyrodniczego oraz ludzi .
2. Cykliczne pomiary czujnikiem jako┼Ťci powietrza w celu u┼Ťwiadomienia problemu w lokalnym ┼Ťrodowisku (badania pokazuj─ů powag─Ö sytuacji, nie jeste┼Ťmy go┼éos┼éowni w swoich dzia┼éaniach).
3. Konsumenci nakr─Öcaj─ů w zastraszaj─ůcym tempie przemys┼é kupuj─ůc coraz to nowe sprz─Öty. Rozw├│j przemys┼éu w reakcji ┼éa┼äcuszkowej generuje zanieczyszczenia i zmiany klimatyczne. Konsumenci natomiast generuj─ů tony ┼Ťmieci z niechcianych ju┼╝ rzeczy. Mo┼╝emy temu zjawisku przeciwdzia┼éa─ç i zach─Öca─ç do GOZ w najbli┼╝szym otoczeniu. St─ůd nasz pomys┼é na: ÔÇŁ Dzia┼éaj lokalnie my┼Ťl globalnie czyli pchli targ klimatycznie ┼Ťwiadomego konsumenta.ÔÇŁ ÔÇ× Na pewno ka┼╝dy z nas ma w domu rzeczy, kt├│re mu si─Ö znudzi┼éy, posz┼éy w zapomnienie. Mo┼╝e znajd─ů nowego w┼éa┼Ťciciela, kt├│ry si─Ö nimi zaopiekuje. Podaruj przedmiotom ze swojego otoczenia drugie ┼╝ycie. Przynie┼Ť je na nasz targ, dokonaj ┼Ťwiadomej wymiany i do┼é├│┼╝ swoj─ů cegie┼ék─Ö do rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkni─Ötego. B─ůd┼║ GOZpodarnym konsumentemÔÇŁ
 
Dzień Bez Papierosa
 

15.11.2018 obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - uczniowie klas 1a1 i 1a2 LO przygotowywali plakaty na temat konsekwencji palenia papierosów - wystawy prac odbyły się przy gabinetach wicedyrektorów.
 
 

Warszawskie Święto Drzewa


W listopadzie 2018 w Prusie obchodzone było Warszawskie Niekonwencjonalne Święto Drzewa
  czyli Las w s┼éoiku -samowystarczalny ekosystem stworzony przez uczni├│w klas 3cich gimnazjum.
W dobie Smogu i zanieczyszcze┼ä powietrza nale┼╝y podkre┼Ťli─ç jak bardzo ziele┼ä i drzewa s─ů potrzebne ┼Ťrodowisku(naturalni czy┼Ťciciele).
Tworz─ůc FOREST in the JAR chcieli┼Ťmy pokaza─ç jak natura jest pi─Öknie skonstruowana i reprezentuje GOZ czyli Gospodark─Ö Obiegu Zamkni─Ötego.


Poniżej linki do naszej strony oraz przepisu na las w słoiku, który każdy sam może zrobić
https://sway.office.com/jhED8qqjBX5w1rfQ?ref=Link&fbclid=IwAR1s-C7bqwydq0y9nVYUYb6-H_Bk9kuV483WkXuO5qyRrL53Dvp_Rf_ZXgQ