Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1.09.1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Jak o niej mówić 80 lat później ?

Można przytaczać daty, fakty, liczby nazwiska.

4.34 atak niemiecki na most Tczewie,

4.40 Wieluń bombardowanie uśpionego miasta,

4.45 pancernik Schleswig Holstein ostrzeliwuje Składnicę Wojskową na Westerplatte,

Warszawa i odczytany przez spikera polskiego radia komunikat: ”a więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy…” I złowrogo brzmiące „ogłaszam alarm dla miasta Warszawy”. Nazwiska obrońców miasta generałów Walerian Czumy, Juliusza Rómmla, Juliusza Zulaufa i płk Mariana Porwitta. Polegli w obronie 2000 żołnierzy i 10000 cywilów, 15 000 rannych obrońców i 50 000 mieszkańców

Bitwy nad Bzurą, Mokrem, Helu, Kępie Oksywskiej, Wiźnie i Wólce Węglowej………

Można wydarzenia mitologizować.

Polskimi Termopilami nazwać bitwę o Wiznę ( 7-10.09), w której 20 oficerów i 350 żołnierzy pod dowództwem płk. Władysława Ragnisa walczyło z 42000 niemieckich żołnierzy gen. Guderiana. Warszawskie Termopile to stoczona 19-21.09 bitwa o Wólkę Węglową, czy 1944 roku walki na Czerniakowie i Mokotowie.

Matki, które utraciły swoje dzieci w czasie powstania warszawskiego, Wandę Lurie i Jadwigę Romocką porównać do mitologicznej Niobe.

Dzięki obrazowi Picassa każdy słyszał o zbombardowanej Guerenice. Jakże podobny był los wspominanego wcześniej Wielunia

Można wspominać.

Tak jak gość szkoły pan Jan Kossakowski. We wrześniu 1939 roku miał jedenaście lat i z dumą nosił opaskę pomocniczej służby przeciwlotniczej, o zaciemnionym mieście i barykadzie, która przylegała do jego domu na ul. Francuskiej 4. Pan Jan opowiadał o nastrojach panujących wśród warszawiaków wiosna i latem 1939 roku. O dumnie przez dzieci drobnych kwotach wpłacanych na Fundusz Obrony Narodowej i Fundusz Obrony Morskiej. Zapamiętał zniszczone domy i na ulicy mogiły.

Można o wojnie śpiewać i pisać. Dlatego tę część uroczystości zakończył krótki program artystyczny przygotowany przez panie Agnieszkę Puchałę i Katarzynę Skwarczyńską i uczniów szkoły.
Na występ złożyły się wiersze Anny Świrszczyńskiej, Wisławy Szymborskiej oraz pieśni Dziś idę walczyć. Mamo!, Dziewczyna z granatem, Jest taki kraj