Uroczyste rozpocz─Öcie roku szkolnego

1.09.1939 roku rozpocz─Ö┼éa si─Ö II wojna ┼Ťwiatowa. Jak o niej m├│wi─ç 80 lat p├│┼║niej ?

Mo┼╝na przytacza─ç daty, fakty, liczby nazwiska.

4.34 atak niemiecki na most Tczewie,

4.40 Wielu┼ä bombardowanie u┼Ťpionego miasta,

4.45 pancernik Schleswig Holstein ostrzeliwuje Sk┼éadnic─Ö Wojskow─ů na Westerplatte,

Warszawa i odczytany przez spikera polskiego radia komunikat: ÔÇŁa wi─Öc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodz─ů na plan dalszyÔÇŽÔÇŁ I z┼éowrogo brzmi─ůce ÔÇ×og┼éaszam alarm dla miasta WarszawyÔÇŁ. Nazwiska obro┼äc├│w miasta genera┼é├│w Walerian Czumy, Juliusza R├│mmla, Juliusza Zulaufa i p┼ék Mariana Porwitta. Polegli w obronie 2000 ┼╝o┼énierzy i 10000 cywil├│w, 15 000 rannych obro┼äc├│w i 50 000 mieszka┼äc├│w

Bitwy nad Bzur─ů, Mokrem, Helu, K─Öpie Oksywskiej, Wi┼║nie i W├│lce W─ÖglowejÔÇŽÔÇŽÔÇŽ

Mo┼╝na wydarzenia mitologizowa─ç.

Polskimi Termopilami nazwa─ç bitw─Ö o Wizn─Ö ( 7-10.09), w kt├│rej 20 oficer├│w i 350 ┼╝o┼énierzy pod dow├│dztwem p┼ék. W┼éadys┼éawa Ragnisa walczy┼éo z 42000 niemieckich ┼╝o┼énierzy gen. Guderiana. Warszawskie Termopile to stoczona 19-21.09 bitwa o W├│lk─Ö W─Öglow─ů, czy 1944 roku walki na Czerniakowie i Mokotowie.

Matki, kt├│re utraci┼éy swoje dzieci w czasie powstania warszawskiego, Wand─Ö Lurie i Jadwig─Ö Romock─ů por├│wna─ç do mitologicznej Niobe.

Dzi─Öki obrazowi Picassa ka┼╝dy s┼éysza┼é o zbombardowanej Guerenice. Jak┼╝e podobny by┼é los wspominanego wcze┼Ťniej Wielunia

Mo┼╝na wspomina─ç.

Tak jak go┼Ť─ç szko┼éy pan Jan Kossakowski. We wrze┼Ťniu 1939 roku mia┼é jedena┼Ťcie lat i z dum─ů nosi┼é opask─Ö pomocniczej s┼éu┼╝by przeciwlotniczej, o zaciemnionym mie┼Ťcie i barykadzie, kt├│ra przylega┼éa do jego domu na ul. Francuskiej 4. Pan Jan opowiada┼é o nastrojach panuj─ůcych w┼Ťr├│d warszawiak├│w wiosna i latem 1939 roku. O dumnie przez dzieci drobnych kwotach wp┼éacanych na Fundusz Obrony Narodowej i Fundusz Obrony Morskiej. Zapami─Öta┼é zniszczone domy i na ulicy mogi┼éy.

Mo┼╝na o wojnie ┼Ťpiewa─ç i pisa─ç. Dlatego t─Ö cz─Ö┼Ť─ç uroczysto┼Ťci zako┼äczy┼é kr├│tki program artystyczny przygotowany przez panie Agnieszk─Ö Pucha┼é─Ö i Katarzyn─Ö Skwarczy┼äsk─ů i uczni├│w szko┼éy.
Na wyst─Öp z┼éo┼╝y┼éy si─Ö wiersze Anny ┼Üwirszczy┼äskiej, Wis┼éawy Szymborskiej oraz pie┼Ťni Dzi┼Ť id─Ö walczy─ç. Mamo!, Dziewczyna z granatem, Jest taki kraj