Wymiana międzynarodowa

,, Wspólna klasa - najlepiej po polsku’’

W dniach od 4 do 10 września 2019 roku osiemnastu uczniów z klas drugich wraz z Panią Dyrektor Anną Nają i nauczycielem wychowania fizycznego – Panem Andrzejem Długoszkiem  uczestniczyło w wyjeździe do Odessy na Ukrainie w ramach projektu wymiany międzynarodowej ,, Wspólna klasa - najlepiej po polsku”. Jest to część programu Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowanego we współpracy uczniami szkoły sobotnio-niedzielnej przy Związku Polaków na Ukrainie, Oddział Adama Mickiewicza.

Pierwszego dnia pobytu rozpoczęliśmy zwiedzanie zabytkowej Odessy, która urzekła nas swą piękną architekturą i niezwykłym klimatem.  Wieczorem spotkaliśmy się z ukraińską młodzieżą, z którą obejrzeliśmy balet ,,Carmen’’ w Teatrze Opery i Baletu. Rankiem następnego dnia mogliśmy dalej podziwiać malownicze uliczki Odessy. Zobaczyliśmy też wystawę Jacka Malczewskiego w Muzeum Sztuk Wschodu i Zachodu w Odessie. Wieczorem spotkaliśmy się z rówieśnikami w siedzibie Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza. Spędziliśmy wspólnie czas - tańcząc i rozmawiając w języku polskim, co dla Polonii jest bardzo ważne.

Następnego dnia odwiedziliśmy najnowszą i najnowocześniejszą szkołę w Odessie. Zostaliśmy bardzo miło przywitani przez Pana  Artema Shevchenko, reprezentującego Departament Promocji
 i Stosunków Międzynarodowych Odessy oraz Panią Dyrektor szkoły oraz nauczycieli, którzy zaprezentowali nam taniec ludowy. Spróbowaliśmy regionalnych potraw, uczestniczyliśmy w projekcji budowy polskiej szkoły, a także zapoznaliśmy się z ukraińską młodzieżą. Wspólnie poznawaliśmy się, tworzyliśmy kukiełki, recytowaliśmy wiersze i śpiewaliśmy  w ojczystych językach. Po południu wybraliśmy się do położonego nad Morzem Czarnym Delfinarium. Mogliśmy zobaczyć pokazy fok, morsa i delfinów. Wieczorem udaliśmy się na zajęcia integracyjne do siedziby Związku Polaków na Ukrainie.

7 września 2019 roku mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Narodowym Czytaniu w placówce Związku Polaków na Ukrainie, Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie. Każdy z nas  przeczytał fragment noweli ,,Dym’’ Marii Konopnickiej. Druga nowela, ,,Katarynka’’ Bolesława Prusa była referowana przez członków Związku. Mogliśmy także posłuchać chóru Polskie Kwiaty i obejrzeć polskie tańce. Następnie z młodzieżą ukraińską udaliśmy się na rejs statkiem po Morzu Czarnym, na którym wszyscy robiliśmy wspólne zdjęcia i podziwialiśmy piękne widoki.

W niedzielę udaliśmy się na Mszę Św. celebrowaną w języku polskim,  w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie. Następnie wybraliśmy się na plażę Łanżeron, gdzie odpoczywaliśmy i kąpaliśmy się w Morzu Czarnym. Wieczorem gościliśmy w Związku Polaków na Ukrainie, gdzie wspólnie lukrowaliśmy pierniki. Po skończeniu pracy zostaliśmy poczęstowani regionalnymi potrawami. Odnieśliśmy wrażenie, że polska i ukraińska kuchnia są dosyć zbliżone. Następnie wróciliśmy po swoje prace i wręczyliśmy je sobie nawzajem.

Kolejnego dnia wybraliśmy się do Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie mogliśmy zobaczyć. wystawę „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938”   i posłuchać przemówień w języku polskim i ukraińskim. Kolejnym etapem naszej ukraińskiej przygody była Sergejewka, gdzie spędziliśmy miło czas z naszymi rówieśnikami.

Ostatniego dnia wyruszyliśmy z Sergejewki w rejs statkiem po Limanie, by plażować nad Morzem Czarnym. Potem zwiedzaliśmy Twierdzę Akkermana, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o tym miejscu. Wróciliśmy do Odessy i pożegnaliśmy się z ukraińska młodzieżą oraz z Panią Swietłaną Zajcewą-Wełykodną, prezes odeskiego oddziału Związku Polaków na Ukrainie.

Wymiana w ramach projektu ,, Wspólna klasa - najlepiej po polsku’’ dała nam szerokie możliwości rozwinięcia się, zawiązania nowych przyjaźni, a także poznania z bliska pięknej Odessy, a dla naszych rówieśników z Ukrainy kontakt z językiem polskim to wielkie przeżycie  i bardzo ważne doświadczenie.
                                                                                                                                         Anna Różycka kl. IIC