Wymiana mi─Ödzynarodowa

,, Wsp├│lna klasa - najlepiej po polskuÔÇÖÔÇÖ

W dniach od 4 do 10 wrze┼Ťnia 2019 roku osiemnastu uczni├│w z klas drugich wraz z Pani─ů Dyrektor Ann─ů Naj─ů i nauczycielem wychowania fizycznego ÔÇô Panem Andrzejem D┼éugoszkiem  uczestniczy┼éo w wyje┼║dzie do Odessy na Ukrainie w ramach projektu wymiany mi─Ödzynarodowej ,, Wsp├│lna klasa - najlepiej po polskuÔÇŁ. Jest to cz─Ö┼Ť─ç programu Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowanego we wsp├│┼épracy uczniami szko┼éy sobotnio-niedzielnej przy Zwi─ůzku Polak├│w na Ukrainie, Oddzia┼é Adama Mickiewicza.

Pierwszego dnia pobytu rozpocz─Öli┼Ťmy zwiedzanie zabytkowej Odessy, kt├│ra urzek┼éa nas sw─ů pi─Ökn─ů architektur─ů i niezwyk┼éym klimatem.  Wieczorem spotkali┼Ťmy si─Ö z ukrai┼äsk─ů m┼éodzie┼╝─ů, z kt├│r─ů obejrzeli┼Ťmy balet ,,CarmenÔÇÖÔÇÖ w Teatrze Opery i Baletu. Rankiem nast─Öpnego dnia mogli┼Ťmy dalej podziwia─ç malownicze uliczki Odessy. Zobaczyli┼Ťmy te┼╝ wystaw─Ö Jacka Malczewskiego w Muzeum Sztuk Wschodu i Zachodu w Odessie. Wieczorem spotkali┼Ťmy si─Ö z r├│wie┼Ťnikami w siedzibie Zwi─ůzku Polak├│w na Ukrainie Oddzia┼é im. Adama Mickiewicza. Sp─Ödzili┼Ťmy wsp├│lnie czas - ta┼äcz─ůc i rozmawiaj─ůc w j─Özyku polskim, co dla Polonii jest bardzo wa┼╝ne.

Nast─Öpnego dnia odwiedzili┼Ťmy najnowsz─ů i najnowocze┼Ťniejsz─ů szko┼é─Ö w Odessie. Zostali┼Ťmy bardzo mi┼éo przywitani przez Pana  Artema Shevchenko, reprezentuj─ůcego Departament Promocji
 i Stosunk├│w Mi─Ödzynarodowych Odessy oraz Pani─ů Dyrektor szko┼éy oraz nauczycieli, kt├│rzy zaprezentowali nam taniec ludowy. Spr├│bowali┼Ťmy regionalnych potraw, uczestniczyli┼Ťmy w projekcji budowy polskiej szko┼éy, a tak┼╝e zapoznali┼Ťmy si─Ö z ukrai┼äsk─ů m┼éodzie┼╝─ů. Wsp├│lnie poznawali┼Ťmy si─Ö, tworzyli┼Ťmy kukie┼éki, recytowali┼Ťmy wiersze i ┼Ťpiewali┼Ťmy  w ojczystych j─Özykach. Po po┼éudniu wybrali┼Ťmy si─Ö do po┼éo┼╝onego nad Morzem Czarnym Delfinarium. Mogli┼Ťmy zobaczy─ç pokazy fok, morsa i delfin├│w. Wieczorem udali┼Ťmy si─Ö na zaj─Öcia integracyjne do siedziby Zwi─ůzku Polak├│w na Ukrainie.

7 wrze┼Ťnia 2019 roku mieli┼Ťmy zaszczyt uczestniczy─ç w Narodowym Czytaniu w plac├│wce Zwi─ůzku Polak├│w na Ukrainie, Oddzia┼é im. Adama Mickiewicza w Odessie. Ka┼╝dy z nas  przeczyta┼é fragment noweli ,,DymÔÇÖÔÇÖ Marii Konopnickiej. Druga nowela, ,,KatarynkaÔÇÖÔÇÖ Boles┼éawa Prusa by┼éa referowana przez cz┼éonk├│w Zwi─ůzku. Mogli┼Ťmy tak┼╝e pos┼éucha─ç ch├│ru Polskie Kwiaty i obejrze─ç polskie ta┼äce. Nast─Öpnie z m┼éodzie┼╝─ů ukrai┼äsk─ů udali┼Ťmy si─Ö na rejs statkiem po Morzu Czarnym, na kt├│rym wszyscy robili┼Ťmy wsp├│lne zdj─Öcia i podziwiali┼Ťmy pi─Ökne widoki.

W niedziel─Ö udali┼Ťmy si─Ö na Msz─Ö ┼Üw. celebrowan─ů w j─Özyku polskim,  w Katedrze Wniebowzi─Öcia Naj┼Ťwi─Ötszej Maryi Panny w Odessie. Nast─Öpnie wybrali┼Ťmy si─Ö na pla┼╝─Ö ┼üan┼╝eron, gdzie odpoczywali┼Ťmy i k─ůpali┼Ťmy si─Ö w Morzu Czarnym. Wieczorem go┼Ťcili┼Ťmy w Zwi─ůzku Polak├│w na Ukrainie, gdzie wsp├│lnie lukrowali┼Ťmy pierniki. Po sko┼äczeniu pracy zostali┼Ťmy pocz─Östowani regionalnymi potrawami. Odnie┼Ťli┼Ťmy wra┼╝enie, ┼╝e polska i ukrai┼äska kuchnia s─ů dosy─ç zbli┼╝one. Nast─Öpnie wr├│cili┼Ťmy po swoje prace i wr─Öczyli┼Ťmy je sobie nawzajem.

Kolejnego dnia wybrali┼Ťmy si─Ö do Katedry Wniebowzi─Öcia Naj┼Ťwi─Ötszej Maryi Panny, gdzie mogli┼Ťmy zobaczy─ç. wystaw─Ö ÔÇ×Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937ÔÇô1938ÔÇŁ   i pos┼éucha─ç przem├│wie┼ä w j─Özyku polskim i ukrai┼äskim. Kolejnym etapem naszej ukrai┼äskiej przygody by┼éa Sergejewka, gdzie sp─Ödzili┼Ťmy mi┼éo czas z naszymi r├│wie┼Ťnikami.

Ostatniego dnia wyruszyli┼Ťmy z Sergejewki w rejs statkiem po Limanie, by pla┼╝owa─ç nad Morzem Czarnym. Potem zwiedzali┼Ťmy Twierdz─Ö Akkermana, gdzie dowiedzieli┼Ťmy si─Ö wielu ciekawostek o tym miejscu. Wr├│cili┼Ťmy do Odessy i po┼╝egnali┼Ťmy si─Ö z ukrai┼äska m┼éodzie┼╝─ů oraz z Pani─ů Swiet┼éan─ů Zajcew─ů-We┼éykodn─ů, prezes odeskiego oddzia┼éu Zwi─ůzku Polak├│w na Ukrainie.

Wymiana w ramach projektu ,, Wsp├│lna klasa - najlepiej po polskuÔÇÖÔÇÖ da┼éa nam szerokie mo┼╝liwo┼Ťci rozwini─Öcia si─Ö, zawi─ůzania nowych przyja┼║ni, a tak┼╝e poznania z bliska pi─Öknej Odessy, a dla naszych r├│wie┼Ťnik├│w z Ukrainy kontakt z j─Özykiem polskim to wielkie prze┼╝ycie  i bardzo wa┼╝ne do┼Ťwiadczenie.
                                                                                                                                         Anna R├│┼╝ycka kl. IIC