ROZKAZ NR 00485

10 września 2019 roku uczniowie naszego liceum, przebywający w Odessie na Ukrainie w ramach projektu „Wspólna klasa – najlepiej po polsku” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937–1938”.

Otwarcia wystawy dokonali wspólnie bp Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. W uroczystości uczestniczyli  dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Adam Hlebowicz, konsul RP Andrzej Szmidtke, dyrektor Państwowego Archiwum Obwodowego w Odessie Petro Łukjanczuk oraz  przedstawiciele miejscowych Polaków, których reprezentował m.in. przez Związek Polaków na Ukrainie, Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie.

Po zwiedzeniu wystawy uczniowie i nauczyciele rozmawiali  z Panami Jarosławem Szarkiem i  Adamem Hlebowiczem o działalności organizacji społecznych zajmujących się upamiętnianiem ofiar represji stalinowskich w obwodzie odeskim.

Odessa, 10 września 2019