ROZKAZ NR 00485

10 wrze┼Ťnia 2019 roku uczniowie naszego liceum, przebywaj─ůcy w Odessie na Ukrainie w ramach projektu ÔÇ×Wsp├│lna klasa ÔÇô najlepiej po polskuÔÇŁ wsp├│┼éfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za po┼Ťrednictwem Fundacji ÔÇ×Pomoc Polakom na WschodzieÔÇŁ, uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy ÔÇ×Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937ÔÇô1938ÔÇŁ.

Otwarcia wystawy dokonali wsp├│lnie bp Bronis┼éaw Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej oraz prezes Instytutu Pami─Öci Narodowej Jaros┼éaw Szarek. W uroczysto┼Ťci uczestniczyli  dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Adam Hlebowicz, konsul RP Andrzej Szmidtke, dyrektor Pa┼ästwowego Archiwum Obwodowego w Odessie Petro ┼üukjanczuk oraz  przedstawiciele miejscowych Polak├│w, kt├│rych reprezentowa┼é m.in. przez Zwi─ůzek Polak├│w na Ukrainie, Oddzia┼é im. Adama Mickiewicza w Odessie.

Po zwiedzeniu wystawy uczniowie i nauczyciele rozmawiali  z Panami Jaros┼éawem Szarkiem i  Adamem Hlebowiczem o dzia┼éalno┼Ťci organizacji spo┼éecznych zajmuj─ůcych si─Ö upami─Ötnianiem ofiar represji stalinowskich w obwodzie odeskim.

Odessa, 10 wrze┼Ťnia 2019