POLSKIE NOWELE W ODESSIE

Odeski oddział Związku Polaków na Ukrainie zaprosił uczniów XXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Warszawie do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku działanie to było współfinansowane przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.
7 września 2019 roku nasza młodzież wraz z uczniami szkoły sobotnio-niedzielnej przy Związku Polaków na Ukrainie, Oddział Adama Mickiewicza w Odessie przeczytała  nowele polskich pozytywistów:  Dym i Katarynka.

Uroczystość została urozmaicona występami artystycznymi  zespołu tanecznego, chóru Polskie Kwiaty oraz muzyczno-taneczną miniaturą Pieśń pięknej sowy. Wzruszającym momentem było wysłuchanie wiersza napisanego przez Marię Konopnicką na otwarcie Domu Polskiego w Odessie w roku 1906.
Uroczystość podsumował pięknymi słowami Pan Mateusz Marszałek, konsul Rzeczpospolitej Polskiej.

Na pamiątkę wydarzenia, każdy czytający uczestnik otrzymał specjalnie wydrukowany, okolicznościowy egzemplarz książki zawierający obie nowele. Dodatkowo po zakończeniu czytania można było otrzymać pamiątkowy stempel. Miłym gestem Pani Swietłany Zajcewej-Wełykodnej, Prezes odeskiego oddziału Związku Polaków na Ukrainie, było wręczenie uczestnikom czerwonych róż.