Gustaw Herling-Grudziński

Rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

13 listopada w Strefie Ciszy odby┼é si─Ö wyk┼éad p.Piotra Dmitrowicza - dziennikarza i historyka - po┼Ťwi─Öcony Gustawowi Herlingowi-Grudzi┼äskiemu.
Nasz go┼Ť─ç  przybli┼╝y┼é  uczniom biografi─Ö tego s┼éynnego pisarza.
Opowiedzia┼é o genezie powstania jego najs┼éynniejszej ksi─ů┼╝ki "Inny ┼Üwiat",
w której Herling-Grudziński zawarł swoje wspomnienia z uwięzienia w gułagu w latach 1940-1942.
Sw├│j wyk┼éad dope┼éni┼é r├│wnie┼╝ histori─ů o rzadko wspominanym ludob├│jstwie Polak├│w zamieszka┼éych na ziemiach rosyjskich w 1938 roku, w wyniku kt├│rego ┼╝ycie straci┼éo ok. 150 tys. os├│b, oraz o represjach jakimi poddani byli mieszka┼äcy Rosji pochodzenia polskiego.
Dzi─Öki nakre┼Ťleniu  kontekstu historycznego uczniowie byli w stanie lepiej zrozumie─ç jak kszta┼étowa┼éa si─Ö osobowo┼Ť─ç Herlinga-Grudzi┼äskiego oraz jak ewoluowa┼é jego ┼Ťwiatopogl─ůd, kt├│ry mia┼é odzwierciedlenie w tw├│rczo┼Ťci pisarza.