Minister Dariusz Piontkowski przedstawił opracowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym,
Ministrem Zdrowia wytyczne dla szk├│┼é i plac├│wek, kt├│re b─Öd─ů obowi─ůzywa┼éy od 1 wrze┼Ťnia 2020 r.
Maj─ů one zastosowanie do organizacji pracy szk├│┼é i plac├│wek, w tym dla uczni├│w ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Wytyczne zawieraj─ů og├│lne i szczeg├│┼éowe zalecenia zwi─ůzane m.in. z: organizacj─ů zaj─Ö─ç w szkole, wydawaniem posi┼ék├│w, higien─ů, czyszczeniem, dezynfekcj─ů pomieszcze┼ä i powierzchni, post─Öpowaniem w przypadku podejrzenia zaka┼╝enia u uczni├│w i pracownik├│w szko┼éy.

G┼é├│wn─ů wytyczn─ů jest bezwzgl─Ödne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: cz─Öste mycie r─ůk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowi─ůzkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodz─ůce do szko┼éy lub plac├│wki, regularne czyszczenie pomieszcze┼ä. Uczniowie w klasach nie b─Öd─ů musieli nosi─ç maseczek. W miar─Ö mo┼╝liwo┼Ťci zaleca si─Ö tak─ů organizacj─Ö pracy i jej koordynacj─Ö, kt├│ra umo┼╝liwi zachowanie dystansu mi─Ödzy osobami przebywaj─ůcymi na terenie szko┼éy.

Dyrektorzy szk├│┼é i plac├│wek na podstawie wytycznych mog─ů ju┼╝ przygotowywa─ç wewn─Ötrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szko┼éy i plac├│wki w czasie epidemii. Do po┼éowy sierpnia G┼é├│wny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczeg├│┼éowe rekomendacje post─Öpowania dla powiatowych inspektor├│w sanitarnych w sytuacji wyst─ůpienia na terenie szko┼éy ogniska zaka┼╝enia. B─Öd─ů one uzale┼╝nione od stopnia zaka┼╝enia wyst─Öpuj─ůcego na danym terenie i adekwatne do wyst─Öpuj─ůcych okoliczno┼Ťci. Pozytywna opinia Pa┼ästwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego b─Ödzie kluczowa dla dyrektora szko┼éy lub plac├│wki i organu prowadz─ůcego w przej┼Ťciu na system kszta┼écenia ÔÇ×mieszanyÔÇŁ lub ÔÇ×zdalny (tzw. warianty B i C pracy szko┼éy i plac├│wki).

Zestawienie najważniejszych pytań i odpowiedzi,
kt├│re mog─ů by─ç pomocne w bezpiecznym powrocie uczni├│w do szk├│┼é

List ministra z  okazji rozpocz─Öcia roku szkolnego

Bezpieczny powrót do szkoły - wskazówki dla rodzica