W ramach 26. Festiwalu Nauki w Warszawie klasa 1d1 uczestniczyła w wykładzie pt.: „Komorą na Mont Everest. Komory niskich ciśnień”.

Na lekcji uczniowie zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat zmian ciśnienia barometrycznego wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. oraz z towarzyszącymi zmianami innych parametrów (temperatura, wilgotność powietrza). Omówiony został wpływ tych zmian na organizm człowieka.

Podczas wycieczki po WIML zaprezentowano młodzieży symulatory obniżonego ciśnienia barometrycznego, nagłej dekompresji wraz z wyjaśnieniem, jakie badania i szkolenia wykonywane są dla pilotów oraz omówiono sposoby zabezpieczenia pilotów i pasażerów przed skutkami obniżonego ciśnienia barometrycznego wraz z prezentacją wysokościowego ubioru kompensacyjnego.

Pobyt w jednym z nielicznych europejskich ośrodków naukowo–badawczo–szkoleniowych i kliniczno–diagnostycznych dostarczył uczestnikom z Prusa niesamowitych doświadczeń.