Fot. archiwum Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

19 maja 2022 roku mija 110 rocznica śmierci Aleksandra Głowackiego, Patrona naszego Liceum. W tym dniu nasze myśli kierujemy zarówno ku człowiekowi, który pomimo wrodzonej skromności, za życia stał się instytucją (patronował wielu przedsięwzięciom i działaniom społecznym), musiał pokonywać własne słabości i ograniczenia oraz ku pisarzowi, którego teksty nie straciły swojej aktualności. Jednocześnie chcielibyśmy, aby myślenie o dziedzictwie Pisarza zbiegło się z rozpoczęciem obchodów stulecia  istnienia  szkoły.

19 maja 2022 roku ( w czwartek) proponujemy:

• W sali konferencyjnej obejrzenie filmu biograficznego Rzecz o Bolesławie Prusie,
  • Udział w czytelniczej masie krytycznej zorganizowanej na lekcjach języka polskiego (lektura bardzo aktualnych, krótkich tekstów Pisarza (Zemsta, Widziadła, Cienie, Pleśń, Telegraf) lub fragmentów wybranych przez polonistki,
  • wzięcie udziału w konkursach związanych z obu propozycjami,
  • przeczytanie okolicznościowego wydania szkolnej gazety,
  • spacer warszawskimi śladami Bolesława Prusa (propozycja dla klas w tygodniu wycieczkowym),
  • na 3,4 godzinie lekcyjnej wykład w Strefie Ciszy Prus w Warszawie – Warszawa u Prusa,
  • złożenie kwiatów pod pomnikiem Patrona Szkoły.

Przewidujemy również umieszczenie okolicznościowego wpisu na stronie szkoły oraz uzupełnienie i rozwinięcie zakładki poświęconej Patronowi.

Konkursy

Bolesław Prus chętnie w pracy dziennikarskiej korzystał z udogodnień takich jak maszyna do pisania, aparat fotograficzny, telefon, fascynował się filmem i kinetoskopem; dlatego wyobrażamy sobie, że dziś posługiwałby się laptopem, kroniki zamieniłby na bloga, a jego ulubioną lekturą były memy. Dlatego proponujemy:

• memy (Prus komentujący wydarzenia sobie współczesne lub aktualne dziś),
  • komiks (wybrany epizod życia pisarza, wątek powieści lub nowela),
  • reportaż fotograficzny Warszawa Prusa.