Treblinka to obóz zagłady, w którym w ciągu niecałych dwóch lat (od lipca 1942 roku do listopada 1943 roku) zamordowano około 800 tysięcy ludzi. Wśród kamieni upamiętniających miejsca, z których pochodzili, największy poświęcony jest wywiezionym z getta warszawskiego.

Wizyta studyjna naszych uczniów odbyła się 9 marca 2023 roku w ramach projektu edukacyjnego Archiwum pełne pamięci. Projekt został zrealizowany dzięki przyznanemu przez Instytut Studiów nad Holokaustem i Prawami Człowieka im. Olgi Lengyel w Nowym Jorku, grantowi. Celem projektu było przede wszystkim symboliczne uczczenie pamięci ofiar holocaustu oraz nabycie przez uczniów umiejętności dostrzegania następstw skutków II Wojny Światowej dla przyszłych pokoleń. Uczestnicy w ramach zajęć w szkole, warsztatów w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz podczas wizyty studyjnej, poznali historię powstania archiwum Ringelbluma i zrozumieli mechanizmy powstawania uprzedzeń stereotypów etnicznych i religijnych.  Uczestnikami projektu byli uczennice i uczniowie klas humanistycznych trzecich oraz 2e.