W dniach 05 – 10 października 2023 r. geolodzy z klasy 2b pod opieką Pana profesora Pawła Orzechowskiego i wychowawcy pogłębiali swoją wiedzę o minerałach i skałach na wyjeździe naukowym do Krainy Wygasłych Wulkanów. Brali udział w warsztatach geologicznych, poszukiwali ametystów i agatów. Uczestniczyli w obróbce znalezionych przez siebie skarbów, ich przecinaniu, szlifowaniu i polerowaniu. Rozpoznawali minerały (fluoryt, kwarc i inne) w szkółce edukacyjnej na średniowiecznej hałdzie. Atrakcją było wejście na wygasły wulkan-Ostrzycę oraz piesze wycieczki na Szczeliniec i do Błędnych Skał.
Oprócz zajęć w terenie, uczestnicy programowej wycieczki zwiedzali kopalnię odkrywkową węgla brunatnego Bełchatów, zamek Grodziec, położony na szczycie jednego ze stożków wulkanicznych na Pogórzu Kaczawskim, kopalnię uranu w Kletnie, Jaskinię Niedźwiedzią położoną w Masywie Śnieżnika, Kościół Pokoju w Jaworze oraz Kompleks Osówka – podziemne miasto będące ostatnią, główną, nigdy niedokończoną i zarazem najbardziej rozbudowaną kwaterą Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku.
Mnóstwa wrażeń dostarczyło wszystkim przejście do Wodospadu Wilczki w Międzygórzu – drugiego co do wysokości (22 m.) wodospadu w Sudetach oraz zwiedzanie narodowego rezerwatu przyrody Skał Adrszpasko – Teplickich w Skalnym Mieście w Czechach.
Klasa 2b poznała też zabytki Dolnego Śląska. Była w Wambierzycach – śląskim Jeruzalem, w Czermnej, w Kaplicy Czaszek oraz zwiedziła Ostrów Tumski, będący sercem Wrocławia i najstarszą zamieszkaną częścią miasta z perłą architektury sakralnej katedrą św. Jana Chrzciciela. Wyjazd należy do bardzo udanych.
Najnowsze komentarze