Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy i udziału w sesji naukowej poświęconej Bolesławowi Prusowi i jego twórczości.
Wystawa zostanie uroczyście otwarta 25 listopada o godz. 10.30 i będzie ją można obejrzeć do 16 grudnia 2022 r. w Strefie ciszy w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
Sesja naukowa odbędzie się 26 listopada 2022 r. o godz. 14.30, w budynku Szkoły.
Bolesław Prus (właściwie Aleksander Głowacki) nie był bohaterem, choć jako 16-latek wziął udział w powstaniu styczniowym. Polityką się nie zajmował, ale zawsze wspierał działania komisarycznego prezydenta Warszawy Sokratesa Starynkiewicza. Entuzjastycznie wypowiadał się o projekcie Lindleyów kanalizacji miejskiej, fascynował się warszawskimi tramwajami. Jako pozytywista był przekonany, że „doskonalenie się jest prawem świata”. Bardzo cenił naukę, wierzył, że wiedza jest przepustką do awansu społecznego i zmienia człowieka.
Bolesław Prus miał duże poczucie humoru, umiał zachować ironiczny dystans i pewną dozę złośliwości. Ironicznie twierdził, że „różnica między dobrym a złym pisarzem polega na tym, że zły pisze co wie, a dobry wie co pisze”. Swoim autorytetem wspierał akcje filantropijne i dobroczynne, był członkiem wielu organizacji społecznych m.in. Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynnego i Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.
Miał swoje słabości i obawy – zmagał się z agorafobią, która utrudniała mu podróże, i z chorobą oczu. Bał się choroby psychicznej, która zniszczyła życie jego brata Leona. Nie pogodził się z samobójczą śmiercią wychowanka Emila.
Był znanym pisarzem, społecznikiem i zwykłym człowiekiem, podobnym do każdego z nas. O tym, jak był oceniany tuż po śmierci świadczy kronika filmowa z Jego pogrzebu i relacje w prasie warszawskiej. Po 110 latach napis Serce serc na Jego grobie na Powązkach nadal do nas przemawia.
Najnowsze komentarze