Projekty i warsztaty
Dyplom dla Prusa
Nasza szkoła otrzymała dyplom za zrealizowanie w roku szkolnym 2022/2023 projektu edukacyjnego Badacze KMO – Wielkie żarcie i przeprowadzenie badań dotyczących korozji.
Dyplom dla Prusa
Nasza szkoła otrzymała dyplom za zrealizowanie w roku szkolnym 2021/2022 projektu edukacyjnego na rzecz klimatu w ramach ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Globalna szkoła. Razem dla klimatu”.
Spotkanie zespołów programu Globalna szkoła. Razem dla klimatu
10 czerwca 2022 roku przedstawiciele klasy 2m wzięli udział w spotkaniu integracyjnym zespołów realizujących Ogólnopolski Projekt Globalna szkoła. Razem dla klimatu, którego celem była wymiana zdobytych doświadczeń, znalezienie inspiracji do kolejnych działań na rzecz klimatu w formule spotkania stacjonarnego oraz wspólne świętowanie efektów rocznej pracy przy realizacji tego programu.
Miejscem spotkania plenerowego był teren Osiedla Jazdów w centrum Warszawy. Osiedle to łączy w sobie funkcje związane z misją publiczną i mieszkalną. W 27 domkach i przyległych ogrodach żyją i działają obok siebie mieszkańcy, organizacje pozarządowe, miejscy ogrodnicy i pszczelarze, akademicy i studenci, artyści oraz pracownicy firm, spółdzielni, ambasad i instytucji publicznych. Osiedle zarządzane jest przez Otwarty Jazdów – społeczność, ich gospodarzy, gości i przyjaciół, prowadzącą ogólnodostępne działania społeczne, kulturalne, edukacyjne, artystyczne. Więcej na temat osiedla można przeczytać na: https://liblink.pl/GOCwDRfVNA
Program spotkania obejmował: prezentację projektów, spektakl teatralny Kosmiczne Rewolucje, spacero-warsztaty: Jazdów społecznie i Jazdów przyrodniczo. Na zakończenie, jak przystało na ekologiczne działania, był obiad w wersji wegetariańskiej.
Warsztaty w ramach projektu „Zdrowe życie i zdrowa kariera”
Klasa 2d zakończyła właśnie udział w projekcie GROW WITH US, realizowanym przez Wyższą Szkołę Rehabilitacji, współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Od października 2021 do marca 2022 uczniowie uczestniczyli w cyklu 6 zajęć z obszaru psychologii rozwoju osobistego oraz profilaktyki zdrowia psychicznego. Uczyli się radzenia sobie z trudnymi emocjami, wypracowywania własnych zdrowych strategii emocjonalnych, asertywności, budowania dobrych relacji, szczególnie ze sobą samym, poczucia własnej wartości, projektowania i realizowania własnych celów życiowych i edukacyjnych. Warsztaty miały charakter interaktywny, więc uczniowie mogli proponować swoje tematy, dzielić się swoimi doświadczeniami oraz uczyć się jak szukać wsparcia.
Warsztaty prowadzone były przez certyfikowanego trenera umiejętności psychospołecznych i coacha rozwoju, p. mgr Agatę Nowińską.
Instytut Studiów nad Holokaustem i Prawami Człowieka im. Olgi Lengyel w Nowym Jorku przyznał naszej szkole grant finansowy na realizację projektu edukacyjnego “ Z przeszłości w przyszłość”. Celem projektu będzie przede wszystkim symboliczne uczczenie pamięci ofiar holocaustu oraz nabycie przez uczniów umiejętności dostrzegania następstw skutków II Wojny Światowej dla przyszłych pokoleń. Uczestnicy w ramach zajęć poznają i zrozumieją mechanizmy powstawania uprzedzeń stereotypów etnicznych i religijnych, co pozwoli im dostrzegać różne zagrożenia we współczesnym świecie. Projekt zakończy się jednodniową wizytą studyjną na terenie byłego Niemieckiego Obozu Zagłady i Pracy w Treblince. Uczestnikami projektu będą uczennice i uczniowie klas humanistycznych 3 oraz 2 e.
Instytut Olgi Lengyel powstał, aby edukować nauczycieli w Stanach Zjednoczonych, Europie i innych częściach świata na temat praw człowieka i sprawiedliwości społecznej przez pryzmat Holokaustu i innych ludobójstw, aby takie okrucieństwa nigdy więcej się nie powtórzyły.TOLI zorganizowało swoje pierwsze letnie seminarium w Nowym Jorku w 2006 roku, gromadząc nauczycieli z całych Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu TOLI rozszerzyło się o seminaria satelitarne , które są prowadzone przez naszych absolwentów i odbywają się w różnych regionach USA. W 2012 roku TOLI rozszerzyło się na Europę, gdzie prowadziło seminaria w kilku krajach. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych i Europie TOLI wsparł ponad 3000 nauczycieli, którzy z kolei przenieśli lekcje Holokaustu do swoich klas, gdzie są stosowane, aby zrozumieć i przeciwdziałać niesprawiedliwości społecznej, bigoterii i nienawiści. TOLI ustanowiło również amerykański program mini-grantowy oraz międzynarodowy program mini-grantowy dla absolwentów naszych seminariów. Te dotacje, do 1000 dolarów, są przeznaczone na wspieranie projektów w klasach, szkołach i społeczności. Instytut nosi imię Olgi Lengyel , ocalałej z Auschwitz i autorki książki Five Chimneys: A Woman Survivor’s True Story of Auschwitz . Olga, amerykańska imigrantka i filantropka, poświęciła się pamięci męczenników i lekcji Holokaustu, aby takie okrucieństwa nigdy się nie powtórzyły. Te programy edukacyjne zostały zorganizowane pod auspicjami Biblioteki Pamięci i Zbiorów Sztuki II Wojny Światowej. Od tego czasu zostały przeniesione do TOLI, zarejestrowanej jako organizacja non-profit.
Congratulation letter 2021
Wizyta studyjna Prusaków w Muzeum Treblince-niemieckim, nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy (1941-1944)
Wizyta odbyła się 24.02.2022 roku w ramach projektu edukacyjnego „Z przeszłości w przyszłość.”
Treblinka powitała nas martwą ciszą pustej polany z symbolicznym paleniskiem i dziś już starym lasem, rosnącym na dołach grobowych, słońcem i przerażającym w dniu rozpoczęcia działań wojennych
w Ukrainie napisem Nigdy więcej.
Treblinka to obóz zagłady, w którym w ciągu niecałych dwóch lat ( od lipca 1942 roku do listopada 1943 roku) zamordowano około 800 tysięcy ludzi. Wśród kamieni upamiętniających miejsca, z których pochodzili, największy poświęcony jest wywiezionym z getta warszawskiego. Nadal przerażająco brzmi wiersz Władysława Szlengla z tomu ,,Co czytałem umarłym” :
A stacja jest maleńka
I rosną trzy choinki
I napis jest zwyczajny
Tu stacja Treblinki.
I nie ma nawet kasy
Ani bagażowego,
Za milion nie dostaniesz
Biletu powrotnego…
W tym naznaczonym śmiercią miejscu odczytaliśmy imiona i nazwiska tych, którzy tu zginęli. Tyle nazwisk umarłych, ilu było nas żywych.
W roku 1986 obóz odwiedziła ocalona z holokaustu Halina Birenbaum. I do nas bezpośrednio zaadresowała słowa , które odczytaliśmy:
„oni czekają na was w Treblince
Byście przyszli, wysłuchali ich opowieści unoszących się
W tej ciszy (…)
Jedźcie do Treblinki poprzez wszystkie pokolenia
Nie zostawiajcie ich samotnych”.
Październik jest miesiącem Świadomości Raka Piersi
W tym szczególnym czasie podejmujemy tematy związane z profilaktyką nowotworu piersi. Uczniowie wspólnie z pielęgniarką szkolną przygotowali wystawę tematyczną , ulotki, broszury i zawieszki. Na korytarzach stały tablice poruszające tematykę profilaktyki raka piersi.
15. października (Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi) w naszej szkole upłynął pod znakiem różowej wstążeczki – symbolu tego dnia.
W ramach solidarności z osobami zmagającymi się z ta chorobą, już od rana uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli przypięte do ubrań różowe wstążeczki. Podczas przerw odbył się kiermasz babeczek i ciast polukrowanych na różowo, część dochodu ze sprzedaży przeznaczono na Fundację RaknRoll Wygraj Życie! W trzech klasach odbyły się wykłady z profilaktyki raka piersi i nauka samobadania na fantomach. Wykład prowadziła położna razem z jedną z Amazonek. Cały dzień rozdawano ulotki, broszury i zawieszki informujące, jak należy się badać oraz różowe bransoletki.
Społeczność Prusa chętnie uczestniczyła w przygotowaniach kampanii promującej zdrowie. Ten dzień na pewno zwiększył samoświadomość uczennic, a wszystkim zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzania badań profilaktycznych.
autor zdjęć: Jan Okliński