Aktualności

Nasi uczniowie bardzo aktywnie wzięli udział w Światowych Dniach Origami 2021, które w tym roku przypadały na okres od 24 października do 11 listopada. Ćwicząc precyzję i koncentrację (wspierając naukę matematyki) oraz doskonaląc swoje zdolności manualne, stworzyli niesamowite prace dekoracyjne o różnej tematyce.

Zapraszam do oglądania przeróżnych kolorowych kwiatków, ptaków, dinozaurów, smoków i innych cudaków.

9 listopada w ramach międzynarodowego dnia walki z faszyzmem i antysemityzmem uczennice i uczniowie naszej szkoły, podobnie jak ich rówieśnicy w całej Europie, wzięli udział w projekcie Krokus. W ramach akcja organizowanej przez Organizację Holocaust Education Trust Ireland, przed naszą szkołą zasadzili symboliczne 100 cebulek krokusów. Akcja ma na celu upamiętnienia 1,5 miliona dzieci pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasach Holokaustu i tysiąca innych dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni. Uczestnictwo w projekcie Krokus to bardzo konkretna szansa na zaznajomienie młodzieży z tematem Holokaustu oraz zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z rasizmem i nietolerancją. W ramach dodatkowych zajęć młodzież rozmawia o znaczeniu integracji, szacunku wobec wszystkich ludzi niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, niepełnosprawności, orientacji czy wyznania.

 

  Świętu Niepodległości powinna towarzyszyć  refleksja i zaduma.Skłaniają do nich słowa   Marii Pawlikowskiej- Jsnorzewskiej:

 

                                                                Biało-krwawy,
                                                                Krwawo-biały, lniany
                                                              Opatrunku, który zwiesz się: sztandar,
                                                              Coś się z wielkim krwotokiem uporał!
                                                              Wiatr rozwija ten dokument rany,
                                                              Wznosi w górę bohaterski bandaż,
                                                              Tę pamiątkę,
                                                                Ten dług
                                                                I ten morał.

 

Dlaczego Dzień Niepodległości obchodzimy 11.11 ?

 

11.11.1918 roku o godz.5.00 w wagonie kolejowym pod Compiegne zostało podpisane zawieszenie broni, kończące wielką wojnę. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii obchodzony jest jako Dzień Weterana i Dzień Pamięci.Jego symbolem jest czerwony mak.

Czy rzeczywiście tego dnia Polska odzyskała niepodległość ?

Proces odzyskiwania wolności trwał pewien czas. Już 7.10.1918 roku Rada Regencyjna Krółestwa Polskiego wydała odezwę, w której proklamowała niepodległość. W Krakowie 28.10 powstała Polska Komisja Likwidacyjna z Wincentym Witosem na czele. 7.11.1918 roku Ignacy Daszyński powołał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej.
10.11 1918 roku o godz.7.30 komendant Józef Piłsudski,zwolniony z twierdzy wMagdeburgu, przyjechał do Warszawy i odebrał meldunek od komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej Adama Koca i rozmawiał z członkiem Rady Regencyjnej księciem Zdzisławem Lubomirskim.Następnego dnia oficjalnie przejął władzę.Na ulicach Warszawy spontanicznie rozbrajano Niemców.18.11 na czele rządu stanął Jędrzej Moraczewski.Na mocy dekretu z 28.11 Piłsudski zostaŁ Tymczasowym Naczelnikiem  Państwa i wyznaczono datę wyborów do Sejmu Ustawodawczego.

 Spontanicznie ten dzień upamiętniano od 1919 roku; świętem państwowym stał się  dopiero w 1937 roku .

  

 

Uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych 2021/2022

14 października 2021 odbyło się w naszej szkole Uroczyste Ślubowanie Klas Pierwszych. Tradycyjnie łączymy to ważne dla naszej społeczności szkolnej wydarzenie z Dniem Edukacji Narodowej.

 Pierwszoklasitów serdecznie witamy w prusowskiej społeczności a wszystkim Nauczycielom życzymy samych sukcesów i radości z wykonywanego zawodu oraz spełnienia w życiu osobistym.

zdjęcia Jan Okliński

Październik jest miesiącem Świadomości Raka Piersi. W tym szczególnym czasie podejmujemy tematy związane z profilaktyką nowotworu piersi. Uczniowie wspólnie z pielęgniarką szkolną przygotowali wystawę tematyczną , ulotki, broszury i zawieszki. Na korytarzach stały tablice poruszające tematykę profilaktyki raka piersi.
 
15. października (Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi) w naszej szkole upłynął pod znakiem różowej wstążeczki – symbolu tego dnia.
W ramach solidarności z osobami zmagającymi się z ta chorobą, już od rana uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły mieli przypięte do ubrań różowe wstążeczki. Podczas przerw odbył się kiermasz babeczek i ciast polukrowanych na różowo, część dochodu ze sprzedaży przeznaczono na Fundację RaknRoll Wygraj Życie! W trzech klasach odbyły się wykłady z profilaktyki raka piersi i nauka samobadania na fantomach. Wykład prowadziła położna razem z jedną z Amazonek. Cały dzień rozdawano ulotki, broszury i zawieszki informujące, jak należy się badać oraz różowe bransoletki.
Społeczność Prusa chętnie uczestniczyła w przygotowaniach kampanii promującej zdrowie. Ten dzień na pewno zwiększył samoświadomość uczennic , a wszystkim zwrócił uwagę na konieczność przeprowadzania badań profilaktycznych.
zdjęcia Jan Okliński
#sadziMY

#sadziMY

               #sadziMY      05 października 2021 r. na terenie boiska         szkolnego przedstawiciele klas 1c i 1m posadzili   drzewka...

Wiersze w Prusie

Wiersze w Prusie

Wiersze w Prusie   Nasza szkoła od kilku lat uczestniczy w akcji Wiersze w mieście, organizuje też własną edycję Wierszy w Prusie. Lata 2021 i...

Europejski Tydzień Sportu

Europejski Tydzień Sportu

Europejski Tydzień Sportu   W dniach 23-24 września odbyły się w naszej szkole liczne imprezy i turnieje sportowe, a wszystko to w ramach   7. już...

Olimpiada z Języka Angielskiego

Olimpiada z Języka Angielskiego

Zapraszamy do podjęcia wyzwania i udziału w Olimpiadzie z Języka Angielskiego. I etap odbędzie się w naszej szkole, 4 listopada o godz. 9:00....

Otwarte Boiska

Otwarte Boiska

Otwarte boiskaSamorząd UczniowskiRzecznik Praw UczniaDoradztwo zawodowePomoc PPPomoc socjalnaPlan lekcjiMaturaPodręcznikiMłodzieżowa Rada...

Wymiana językowa ze studentami

Wymiana językowa ze studentami

Wymiana językowa ze studentami z Uniwersytetu w PoitiersW drugim semestrze roku szkolnego 2020/21 drugoklasiści uczący się francuskiego wzięli...

Wielkość czcionki
Kontrast